Опалення. Пояснення та відповіді на запитання

Опалення. Пояснення та відповіді на запитання

Причини поганого опалення наших квартир можна розділити на дві частини: дрібні, що можуть бути полагоджені, здебільшого вони відносяться до квартири власника, його сусідів; та серйозні, які відносяться до всього будинку чи міста.

Нагадую, несправності після розподільчої гребінки виправляються за рахунок власника, для цього ви можете домовитись з сантехніком обслуговуючої компанії, управдома або звернутись до власного спеціаліста.

 

 

Найчастіші причини простіших проблем з опаленням

  1. Ви маєте перевірити що всі вентилі на гребінці поверху для вашої квартири відкриті і немає протікань. Звертайтесь до сантехніка (плановий обхід щовівторка) та управдому.
  2. Ви маєте перевірити чи є повітря у батареї та спустити його. В цьому також допоможе сантехнік.
  3. З прогрівом Ваші батареї мають стати температури поверхового стояку або трохи нижче, в залежності від віддаленості квартири від поверхової гребінки. Незважаючи на те, що труби утеплені, якусь частину тепла вони віддають у підлогу і поверху, і вашій квартирі.
  4. Відчинені двері тамбурів! Майте на увазі, що догріти воду яка проходить через батарею «на вулиці» (при відчинених дверях фактично в тамбурі встановлюєть температура вулиці) наш теплопункт не здатен і вона холодна піде нам у батареї квартир по колу!
  5. Можливе забиття фільтру на гребінці, але так як будинок новий та має власний контур, це рідкісна причина.
  6. Одна з головних причин для усіх новобудов: згідно проекту Ваша батарея має компенсувати втрати тепла лише зовнішньої стіни, Вам не вистачить тепла якщо Ваші сусіди перекрили кран у своїй квартирі та не опалюють її. Фактично Ваше тепло через підлогу, стелю, бокові стіни втрачається, іноді навіть більше ніж через зовнішні стіни! І Ви у праві вимагати компенсації. Якщо зможете це довести. А для цього згідно чинного законодавства Вам доведеться стояти з поліцією під квартирою і чекати поки відкриють двері, замовити експертизи та можливо судитись роками, коли це вже не матиме сенсу. Так як ОСББ (або обслуговуюча компанія) не є ні потерпілою стороною, ні постачальником тепла, воно не може висувати юридичні претензії таким власникам. Заохочуйте своїх сусідів скоріше заїжджати та грітися разом.
  7. Ви змінили систему опалення, додали радіаторів. І так як система розрахована на Ваші старі радіатори, нові непроектні, особливо якщо збільшилась їх кількість можуть не прогріватись, так чи інакше відбувається розбалансування системи на поверху.

 

Серйозні проблеми

До серйозних питань відносяться, наприклад: «Чому в старому домі поруч батареї аж гарячі», «Нам теплолічильник нараховує стільки ж, а батареї холодніші», «Підкрутіть теплопункт щоб стало тепліше, це все датчики».

При проектуванні будинку Київенерго видає технічні умови на найнижчу для Києва температуру: -22 градуси на вулиці. За цими технічними умовами КЕ подає воду для опалення 150 градусів, повертає 70 градусів. Коли на вулиці тепліше, а для Києва це середня температура біля нуля, котельні Київенерго зменшують температуру для міста відповідно до графіку. І як ми бачимо, котельні Київенерго не дають по факту температуру відповідно своїх технічних умов 150/70, а дають 105/70 хоча б тому, що старі труби цього не витримують, але технічні умови продовжують видавати.

тест

Тиск у мережі Київенерго достатній для низьких старих будинків,  але недостатній для висотних як наш, і тому щоб обігріти висотні будинки в них встановлюються власні контури опалення з насосами. У нас не може бути так, як у старому, низькому сусідньому будинку! Будь ласка, не треба їх порівнювати.

Тепло передається від контуру КЕ з низьким тиском до замкненого контуру будинку з великим тиском через пластинчатий теплообмінник без змішування рідин. Для нашого будинку, наприклад 2-ї зони це виглядає як на наступній картинці. При цьому теплообмінник проектувався на максимальні температури КЕ 150/70 коли на вулиці -22 і видачі у будинок 90/70.

Відповідно, коли Київенерго зменшує температуру згідно наведеному вище графіку, цей теплообмінник не дасть стільки ж у будинок, бо кількість води зі сторони будинку майже у чотири рази більше. Навіть якщо відключити усю регулюючу арматуру, що зараз і зроблено.

Насправді все трохи гірше, бо вже зараз при середній температурі на вулиці 2С, Київенерго має давати 72,2 градусів у місто, а продовжує 65. З точки зору Київенерго нам усім ще тепло.

У старих будинках дійсно батареї гарячіші, до них у батареї іде зразу вода КЕ, для них тиску достатньо, ще раз – у нас таке неможливо, у нас висотний будинок. До того ж їх платіжки можуть і не сильно відрізнятись через 100% заселення і меншу потребу в теплі.

Забудовник хоч технічно нічого не порушив, але не заклав запас відповідно до реалій життя Київенерго. Система регулювання від датчиків дозволяє лише зробити нам холодніше, ніж зараз і повністю відключена. Але у майбутньому вона стане нам у нагоді.

Додатково тиск у контурі КЕ регулюється обмежувальною шайбою, що можна бачити на схемі.

Також виявлено вищі за проектні втрати тиску на теплообмінниках у будинковому контурі, згідно регламентних робіт теплообмінник має промиватись кожного літа. Нажаль у Правління ОСББ немає інформації, чи проводились ці роботи Форвардом, але вони будуть проведені наступного літа. Зняти теплообмінник посеред зими та залишити без опалення будинок неможливо.

Важливі уточнення

Хотів би застерегти від передчасних хвилювань, при морозах Київенерго дійсно дає вищу температуру, як це було минулої зими, коли у всіх батареї були гарячі.

Також хотів би застерегти від висловлювань "навіщо нам батареї по 40 С зараз, ми їх відключимо і не відчуємо різниці". На практиці будинок прогрівається впродовж 5 днів і так само холоне. І ці 40 С це не 0, що на вулиці.

Що можна зробити?

Щоб виправити ситуацію потрібен аудит Київенерго на невиконання технічних умов, та перерозрахунок обмежувальної шайби тиску у контурі Київенергота її заміна. Зараз ця шайба опломбована Київенерго. Це недорога у технічному плані робота, яку можна буде почати, коли власники отримають прямі договори.

Заміна шайби збільшить тиск у контурі Київенерго, витрату через теплообмінник з теплої сторони та збільшить прогрів будинкового контуру, тобто температуру Ваших батарей. Також планується хімічна промивка теплообмінника у неопалювальний період, це зменшить навантаження на наші насоси.

Робота теплолічильників

Теплолічильник рахує кількість тепла, а не температуру!

Спрощено - кількість рідини, яка пройшла через лічильник, помножена на різницю температур між подаючим та зворотним трубопроводом до споживача. Якщо зараз у нас зі сторони Київенерго проходить 2 т/год води, і ми їх збільшимо, збільшимо відбір тепла, то за це заплатимо відповідно більше. Звісно, батареї у місцях загального користування, які не регулюються і які не працюють у старих будинках, будуть віддавати теж більше тепла ніж нормовано, це  збільшить наші платіжки, або збільшить капітальні витрати для закладення системи їх регулювання.

Квартирний теплолічильник рахує так само. Тобто він рахує кількість тепла, що було відібране від обєму води, що пройшла через ваші радіатори і труби.

З повагою, Рудий М.